BIS(4-CHLOROPHENYLTHIO)METHANE CAS#: 2393-97-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 211528
Names & Identifiers |
| 英文名 | BIS(4-CHLOROPHENYLTHIO)METHANE |
| 别名 | BIS(4-CHLOROPHENYLTHIO)METHANE;1-Chloro-4-(([(4-chlorophenyl)sulfanyl]methyl)sulfanyl)benzene;Methylenebis(4-chlorophenyl sulfide) |
| CAS编号 | 2393-97-7 |
| 分子式 | C13H10Cl2S2 |
| 分子量 | 301.25 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 45-48°C |
| Boiling Point | 193-195°C 2mm |
| Flash Point | 193-195°C/2mm |
| BRN | 2216758 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

