BISPHENOL A DIGLYCIDYL ETHER RESIN CAS#: 1675-54-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64918
Names & Identifiers |
| 英文名 | BISPHENOL A DIGLYCIDYL ETHER RESIN |
| 别名 | BISPHENOL A DIGLYCIDYL ETHER RESIN;DER 332 RESIN;EPON(R) RESIN 828;2,2’-((1-methylethylidene)bis(4,1-phenyleneoxymethylene))bis-oxiran;2,2’-[(1-methylethylidene)bis(4,1-phenyleneoxymethylene)]bis-oxiran;2,2-bis(4-(2,3-epoxpropyloxy)phenyl)propane;2,2-bis(4-(2,3-epoxypropyloxy)phenyl)propane;2,2-bis(p-(2,3-epoxypropoxy)phenyl)-propan |
| CAS编号 | 1675-54-3 |
| 分子式 | C21H24O4 |
| 分子量 | 340.41286 |
| EINECS | 216-823-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 40-44 °C |
| Boiling Point | 210 °C / 1mmHg |
| Density | 1,17 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5735 |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Soluble in 100% ethanol, dimethyl sulfoxide (100 mM), dimethyl formamide, chloroform, methanol, and ethanol (50 mM). Insoluble in water. |
| BRN | 299026 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/38-43 |
| S Phrase | 28-37/39 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | TX3800000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

