BOC-ABU-OH CAS#: 34306-42-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 91998
Names & Identifiers |
| 英文名 | BOC-ABU-OH |
| 别名 | T-BOC-L-2-AMINOBUTANOIC ACID;(S)-N-TERT-BUTYLOXYCARBONYL-2-AMINOBUTYRIC ACID;RARECHEM EM WB 0016;(s)-2-(boc-amino)butyric acid;(S)-N-T-BUTYLOXYCARBONYL-2-AMINOBUTYRIC ACID;N-tert-Butoxycarbonyl-L-2-aminobutyric acid;N-(tert-butoxycarbonyl)-L-alpha-aminobutyric acid;(S)-2-(Boc-amino)butyric acid, Boc-L-2-aminobutyric acid |
| CAS编号 | 34306-42-8 |
| 分子式 | C9H17NO4 |
| 分子量 | 203.24 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 70-74 °C |
| Flash Point | 113 °C |
| Storage | Store at 0-5°C |
| form | Solid |
| Water Solubility | Slightly soluble in water. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 4-7-28-35-44 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

