Borane-pyridine complex CAS#: 110-51-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70790
Names & Identifiers |
| 英文名 | Borane-pyridine complex |
| 别名 | BORANE-PYRIDINE;BORANE-PYRIDINE COMPLEX;BORON HYDRIDE PYRIDINE;PYRIDINE BORANE;pyridine-borane (1:1);PYRIDINE BORANE COMPLEX;(beta-4)-boro;(t-4)-boro |
| CAS编号 | 110-51-0 |
| 分子式 | C5H8BN |
| 分子量 | 92.93 |
| EINECS | 203-773-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 10-11 °C(lit.) |
| Boiling Point | 102 °C (0.37505 mmHg) |
| Density | 0.929 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 70 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear to slightly hazy Colorless to amber |
| Water Solubility | reacts slowly |
| Sensitive | Air & Moisture Sensitive |
| BRN | 3674913 |
| InChIKey | RJFWUOJTSKNRHN-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Boron, trihydro(pyridine)-(110-51-0) |
| EPA Substance Registry System | Boron, trihydro(pyridine)-, (T-4)-(110-51-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,T,T+ |
| R Phrase | 10-15-20-24/25-36/38-44-36/37/38-26 |
| S Phrase | 26-36/37-43-45-36/37/39-28A-28 |
| RIDADR | UN 1992 3/PG 2 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | US3675000 |
| F | 1-10 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 4.3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

