BORANE-TERT-BUTYLAMINE COMPLEX CAS#: 7337-45-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70859
Names & Identifiers |
| 英文名 | BORANE-TERT-BUTYLAMINE COMPLEX |
| 别名 | Boron hydride-tert-butylamine for synthesis;(tert-butylamine)trihydroboron;2-methyl-2-propanamincompd.withborane(1:1);2-methyl-2-propanaminecompd.withborane(1:1);2-Propanamine,2-methyl-,compd.withborane(1:1);butylamineborane;t-butylamineborane,tbab;tert-butylamine,compd.withbh3(1:1) |
| CAS编号 | 7337-45-3 |
| 分子式 | C4H14BN |
| 分子量 | 86.97 |
| EINECS | 230-851-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 98-100 °C (dec.)(lit.) |
| Density | 0,87 g/cm3 |
| Storage | Refrigerator |
| Solubulity | 27g/l |
| form | powder |
| Color | White to off-white |
| Water Solubility | Soluble in water (27 g/L at 20°C) and methanol. |
| BRN | 4134905 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 21-25-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | EO3900000 |
| F | 9 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 4.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

