Borane-tetrahydrofuran complex CAS#: 14044-65-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70897
Names & Identifiers |
| 英文名 | Borane-tetrahydrofuran complex |
| 别名 | borane-tetrahydrofurancomplex,bthf-1m;borane-tetrahydrofurancomplex,bthf-2m;TETRAHYDROFURAN BORANE;BORON HYDRIDE-TETRAHYDROFURAN COMPLEX;BORANE;BORANE-TETRAHYDROFURAN;BORANE TETRAHYDROFURAN COMPLEX;Borane tetrahydrofuran complex solution |
| CAS编号 | 14044-65-6 |
| 分子式 | C4H11BO |
| 分子量 | 85.94 |
| EINECS | 237-881-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 35 °C |
| Density | 0.898 g/mL at 25 °C |
| Flash Point | 1 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Colorless |
| Water Solubility | REACTS |
| Sensitive | Air & Moisture Sensitive |
| BRN | 3668402 |
| Stability: | Stable, but may form explosive peroxides in contact with air. Incompatible with acids, acid chlorides, acid anhydrides, oxidizing agents, alcohols. Reacts violently with water. Highly flammable. Store under inert gas. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Boron, trihydro(tetrahydrofuran)-, (T-4)-(14044-65-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xn,Xi |
| R Phrase | 14/15-19-22-36/37/38-41-37/38-11-67-66-40-36/37 |
| S Phrase | 16-33-36/37/39-7/9-7/8-43-37/39-26-36-29-36/37 |
| RIDADR | UN 3399 4.3/PG 1 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 1-10-13-34 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 4.3 |
| Packing Group | I |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

