Boron carbide CAS#: 12069-32-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 21648
Names & Identifiers |
| Product Name | Boron carbide |
| Synonyms | B4-C;Boron carbide (B4C);boroncarbide(b4c);Tetrabor;B4C HD 07;B4C HD 15;B4C HD 20;B4C HP |
| CAS Registry Number | 12069-32-8 |
| Molecular Formula | CB4 |
| Molecular Weight | 55.25 |
| EINECS | 235-111-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 2450°C |
| Boiling Point | 3500°C |
| Density | 2.51 g/mL at 25 °C(lit.) |
| form | powder |
| Color | Black |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| Merck | 14,1344 |
| Stability: | Stable. Incompatible with oxidizing agents. Not flammable. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Boron carbide(12069-32-8) |
| EPA Substance Registry System | Boron carbide (B4C)(12069-32-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20 |
| S Phrase | 22-36/37/39-38 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | ED7420000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

