BUFFER SOLUTION CAS#: 53744-42-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25764
Names & Identifiers |
| 英文名 | BUFFER SOLUTION |
| 别名 | 1,10-Phenanthroline,4,7-di(phenylsulfonicacid)-,disodiumsalt;4,4’-(1,10-phenanthroline-4,7-diyl)bis-benzenesulfonicacidisodiumsalt;4,7-di(4-Phenylsulfonicacid)-1,10-phenanthroline,disodiumsalt;Benzenesulfonicacid,4,4’-(1,10-phenanthroline-4,7-diyl)bis-,disodiumsalt;BATHOPHENANTHROLINEDISULFONIC ACID, DISODIUM SALT HYDRATE;BATHOPHENANTHROLINE DISULFONIC ACID NA2-SALT H20;BLUE-TEN(TM) BUFFER, PH 10.00;BLUE HIGH-ACCURACY BUFFER, PH 10.000 |
| CAS编号 | 53744-42-6 |
| 分子式 | C24H14N2Na2O6S2 |
| 分子量 | 590.53 |
| EINECS | 258-152-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 300 °C |
| Density | 1.006 g/mL at 20 °C |
| vapor Density | 4.9 (vs air) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: soluble |
| form | Liquid |
| Color | No Color |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,C |
| R Phrase | 36/38-36/37/38-36-52/53-35-67 |
| S Phrase | 26-36-24/25-37/39-61-45-36/37/39 |
| RIDADR | UN2817 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8-10 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

