Butyl 2,4-dichlorophenoxyacetate CAS#: 94-80-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77362
Names & Identifiers |
| 英文名 | Butyl 2,4-dichlorophenoxyacetate |
| 别名 | butyl 2-(2,4-dichlorophenoxy)ethanoate;2,4-D 1-butyl ester,2,4-D 1-butyl ester, Butyl 2,4-dichlorophenoxyacetate;2,5-D butyl ester solution;2.4-D-1-butyl;Butyl 2,4-dichlorophenoxyacetate,2,4-D Butylate;2,4-D butylate in Hexane;essoherbicide10;essoherbicide10[qr] |
| CAS编号 | 94-80-4 |
| 分子式 | C12H14Cl2O3 |
| 分子量 | 277.14 |
| EINECS | 202-364-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 146-147°C |
| Storage | 0-6°C |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 21 ºC |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Butyl (2,4-dichlorophenoxy)acetate(94-80-4) |
| EPA Substance Registry System | Acetic acid, (2,4-dichlorophenoxy)-, butyl ester(94-80-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn;N,N,Xn |
| R Phrase | 22-43-50/53 |
| S Phrase | 26-29-36/37-46-60-61 |
| RIDADR | UN 3082 |
| RTECS | AG8050000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 94-80-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

