CALCIUM CARBONATE CAS#: 1317-65-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 21736
Names & Identifiers |
| 英文名 | CALCIUM CARBONATE |
| 别名 | CHALK, PRECIPITATED;ENGLISH WHITE;KALKSPAR;ICELAND SPAR;GROUND LIMESTONE;FORMAXX(R) CALCIUM CARBONATE;CALCIUM (II) CARBONATE;CALCIUM CARBONATE, LIGHT |
| CAS编号 | 1317-65-3 |
| 分子式 | CCaO3 |
| 分子量 | 100.09 |
| EINECS | 207-439-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 825 °C |
| Boiling Point | 2850 °C |
| Density | 2.93 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Solubulity | 5 M HCl: 0.1 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | random crystals |
| Color | Gray |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 37/38-41 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| WGK Germany | – |
| RTECS | FF9335000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

