Calcium chloride CAS#: 10043-52-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 124368
Names & Identifiers |
| 英文名 | Calcium chloride |
| 别名 | PELADOW(R) SNOW AND ICE MELT;Anhydrous calcium chloride;anhydrouscalciumchloride;CaCl2;Calcium chloride (CaCl2);Calcium chloride pellets;calciumchloraide;calciumchloride(anhydrous) |
| CAS编号 | 10043-52-4 |
| 分子式 | CaCl2 |
| 分子量 | 110.98 |
| EINECS | 233-140-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 772 °C(lit.) |
| Boiling Point | 1600 °C |
| Density | 1.086 g/mL at 20 °C |
| vapor pressure | 0.01 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >1600°C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: soluble |
| form | powder |
| Color | White to gray |
| PH | 8-10 (100g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 740 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,1659 |
| Stability: | Stable. Incompatible with zinc, water, strong acids, methyl vinyl ether, bromine trifluoride, boron oxide, calcium oxide. Hygroscopic. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Calcium dichloride(10043-52-4) |
| EPA Substance Registry System | Calcium chloride (CaCl2)(10043-52-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-36-36/38-41-22 |
| S Phrase | 26-39-24-22-36 |
| RIDADR | UN 1789 8/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | EV9810000 |
| F | 3 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 28272000 |
| Hazardous Substances Data | 10043-52-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

