Calcium oxide CAS#: 1305-78-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 22418
Names & Identifiers |
| 英文名 | Calcium oxide |
| 别名 | FLUXING LIME;LIME, CAUSTIC;LIME;CAUSTIC;BURNT LIME;CALX;CALCIUM (II) OXIDE;CALCIUM OXIDE |
| CAS编号 | 1305-78-8 |
| 分子式 | CaO |
| 分子量 | 56.08 |
| EINECS | 215-138-9 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 2570 °C |
| Boiling Point | 2850 °C(lit.) |
| Density | 3.3 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.83 |
| Flash Point | 2850°C |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | 1.65g/l Risk of violent reaction. |
| form | powder |
| Color | White to yellow-very slightly beige |
| PH | 12.6 (H2O, 20℃)(saturated solution) |
| Water Solubility | REACTS |
| Sensitive | Air & Moisture Sensitive |
| Merck | 14,1686 |
| Stability: | Stability Stable, but absorbs carbon dioxide from the air. Incompatible with water, moisture, fluorine, strong acids. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Calcium monoxide(1305-78-8) |
| EPA Substance Registry System | Calcium oxide (CaO)(1305-78-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,Xi |
| R Phrase | 34-41-37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45-25-39 |
| RIDADR | 1910 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | EW3100000 |
| F | 10-21-34 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 28259019 |
| Hazardous Substances Data | 1305-78-8(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

