(CARBINOL FUNCTIONAL)METHYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER CAS#: 68957-00-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 966588
| (CARBINOL FUNCTIONAL)METHYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER Basic information |
| 英文名 | (CARBINOL FUNCTIONAL)METHYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER |
| 别名 | neglycolmonoallylether;SiloxanesandSilicones,di-Me,Mehydrogen,reactionproductswithpolypropyleneglycolmonoallylether;(CARBINOL FUNCTIONAL)METHYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER;HYDROXYETHYLENEOXYPROPYLMETHYLSILOXANE, DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER;(5% HYDROXYETHYLENEOXYPROPYLMETHYLSILOXANE)-(DIMETHYLSILOXANE) COPOLYMER, 150-200cs;dimethylsiloxane, methyl hydrogen, PGMAE reaction products;(5% HYDROXYETHYLENEOXYPROPYLMETHYLSILOXANE)-(DIMETHYLSILOXANE) COPOLYMER, 150-200 cSt;(hydroxypropyleneoxypropyl)methylsiloxane – dimethylsiloxane copolymer, 150-200 cst |
| CAS编号 | 68957-00-6 |
| 分子式 | C5H8O2 |
| 分子量 | 100.11582 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
| (CARBINOL FUNCTIONAL)METHYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER Chemical Properties |
| Melting point | <-60°C |
| Boiling Point | >205°C |
| Density | 0,976 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.411 |
| Flash Point | 121°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

