Carisoprodol CAS#: 78-44-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 125370
Names & Identifiers |
| 英文名 | Carisoprodol |
| 别名 | isopropylcarbamic acid ester with 2-(hydroxymethyl)-2-methylpentyl carbamate;CARISOPRODOL;n-isopropyl 2-methyl-2-propyl-1,3-propanediol dicarbamate;(1-Methylethyl)carbamic acid 2-(((aminocarbonyl)oxy)methyl)-2-methylpentyl ester;(1-methylethyl)-carbamicaci2-(((aminocarbonyl)oxy)methyl)-2-methylpentyl;(1-methylethyl)carbamicacid2-(((aminocarbonyl)oxy)methyl)-2-methylpentyles;1,3-Propanediol, 2-methyl-2-propyl-, carbamate isopropylcarbamate;2-Methyl-2-propyl-1,3-propanediol carbamate isopropylcarbamate |
| CAS编号 | 78-44-4 |
| 分子式 | C12H24N2O4 |
| 分子量 | 260.33 |
| EINECS | 201-118-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 92-92°C |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 19.5 ºC |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Carisoprodol(78-44-4) |
| EPA Substance Registry System | Carbamic acid, (1-methylethyl)-, 2-[[(aminocarbonyl)oxy]methyl]- 2-methylpentyl ester(78-44-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22 |
| S Phrase | 36 |
| RTECS | FB3325000 |
| Hazardous Substances Data | 78-44-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

