Carvacrol CAS#: 499-75-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74309
Names & Identifiers |
| 英文名 | Carvacrol |
| 别名 | 1-Hydroxy-2-methyl-5-isopropylbenzene;2-Hydroxy-1-methyl-4-(1-methylethyl)benzene;2-hydroxy-4-(2-propyl)toluene;2-hydroxy-p-cymen;2-methyl-5-(1-methylethyl)-pheno;2-para-cymenol;2-p-Cymenol;3-isopropyl-6-methyl-pheno |
| CAS编号 | 499-75-2 |
| 分子式 | C10H14O |
| 分子量 | 150.22 |
| EINECS | 207-889-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 3-4 °C(lit.) |
| Boiling Point | 236-237 °C(lit.) |
| Density | 0.976 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2245 | CARVACROL |
| Flash Point | 224 °F |
| Storage | ?20°C |
| Solubulity | 1.25g/l |
| Water Solubility | Insoluble |
| Merck | 1872 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong bases, strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Phenol, 2-methyl-5-(1-methylethyl)-(499-75-2) |
| EPA Substance Registry System | Phenol, 2-methyl-5-(1-methylethyl)- (499-75-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 22-34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | FI1225000 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 499-75-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

