CARVEOL CAS#: 99-48-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1287243
Names & Identifiers |
| 英文名 | CARVEOL |
| 别名 | (-)-carveol,mixtureofisomers;1-Methyl-4-isopropenyl-6-cyclohexen-2-ol;2-methyl-5-(1-methylethenyl)-2-cyclohexen-1-o;2-methyl-5-(1-methylethenyl)-2-Cyclohexen-1-ol;2-Methyl-5(1-methylethenyl)cyclohex-2-ene-1-ol;5-Isopropenyl-2-methyl-2-cyclohexen-1-ol;p-Mentha-1,8-dien-6-ol;p-Mentha-6,8-dien-2-ol, l- |
| CAS编号 | 99-48-9 |
| 分子式 | C10H16O |
| 分子量 | 152.23 |
| EINECS | 202-757-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 226-227 °C751 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.958 g/mL at 25 °C(lit.) |
| FEMA | 2247 | CARVEOL |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 209 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Partly soluble in water. Soluble in alcohol, ethanol and DMSO. |
| BRN | 6269416 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-37/39 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | OS8400000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

