Castor oil CAS#: 8001-79-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 136750
Names & Identifiers |
| 英文名 | Castor oil |
| 别名 | DEHYDRATED CASTOR OIL;CASTOR OIL;CASTOR OIL DAB-10;CASTOR OIL(DEHYDRATE);FEMA 2263;RICINI OIL;RICINI OLEUM;RICINIUS OIL |
| CAS编号 | 8001-79-4 |
| 分子式 | C57H104O9 |
| 分子量 | 0 |
| EINECS | 232-293-8 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -10 °C |
| Boiling Point | 313 °C(lit.) |
| Density | 0.955 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2263 | CASTOR OIL (RICINUS COMMUNIS L.) |
| Flash Point | >230 °F |
| form | Viscous Hygroscopic Liquid |
| Color | Clear almost Colorless or slightly yellow |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 20 ºC |
| Freezing Point | -10℃ |
| Merck | 14,1898 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. May be light sensitive. |
| NIST Chemistry Reference | Castor oil(8001-79-4) |
| EPA Substance Registry System | Castor oil(8001-79-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | – |
| RTECS | FI4100000 |
| F | 10 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 8001-79-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |
