CATECHOLBORANE CAS#: 274-07-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62478
Names & Identifiers |
| 英文名 | CATECHOLBORANE |
| 别名 | Benzcatechinborane;Benzo[1,3,2]dioxaborole;C6H5BO2;Catecholatoborane;Pyrocatecholborane;RARECHEM AK VD 0002;CATECHOLBORANE;1,3,2-BENZODIOXABOROLE |
| CAS编号 | 274-07-7 |
| 分子式 | C6H5BO2 |
| 分子量 | 119.91 |
| EINECS | 205-991-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 12 °C(lit.) |
| Boiling Point | 50 °C50 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.125 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 36 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | Miscible with diethyl ether, tetrahydrofuran, dichloromethane, chloroform, carbon tetrachloride, toluene, and benzene. |
| Water Solubility | Reacts with water. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 972072 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,C |
| R Phrase | 11-19-34-67-65-63-48/20-14-40-37 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45-62-16-43 |
| RIDADR | UN 2924 3/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 1-10 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

