Cedryl acetate CAS#: 77-54-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75325
Names & Identifiers |
| 英文名 | Cedryl acetate |
| 别名 | OCTAHYDRO-3,6,8,8-TETRAMETHYL-1H-3A,7-METHANOAZULEN-6-YL ACETATE;OCTAHYDRO-3,6,8,8-TETRAMETHYL-1H-3ALPHA,7-METHANOAZULEN-6-YL ACETATE;1H-3a,7-Methanoazulen-6-ol, octahydro-3,6,8,8-tetramethyl-, acetate;1H-3a,7-Methanoazulen-6-ol, octahydro-3,6,8,8-tetramethyl-, acetate, [3R-(3alpha,3abeta,6alpha,7beta,8aalpha)]-;1h-3a,7-methanoazulen-6-ol,octahydro-3,6,8,8-tetramethyl-,acetate,[3theta-(;7-Methanoazulen-6-ol,octahydro-3,6,8,8-tetramethyl-,acetate,[3R-(3.alpha.,3a.beta.,6.alpha.,7.be1H-3a;7-methanoazulen-6-ol,octahydro-3,6,8,8-tetramethyl-1h-3acetate;8betaH-Cedran-8-ol, acetate |
| CAS编号 | 77-54-3 |
| 分子式 | C17H28O2 |
| 分子量 | 264.4 |
| EINECS | 201-036-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 44-46 °C |
| Boiling Point | >200 °C(lit.) |
| Density | 0.999 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 200 °F |
| Storage | 2-8°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1H-3a,7-methanoazulen-6-ol, octahydro-3,6,8,8-tetramethyl-, acetate, [3r-(3«alpha»,3a«beta»,6«alpha»,7«beta»,8a«alpha»)]-(77-54-3) |
| EPA Substance Registry System | 1H-3a,7-Methanoazulen- 6-ol, octahydro-3,6,8,8-tetramethyl-, acetate, (3R,3aS,6R,7R,8aS)-(77-54-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 38 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | FJ1680000 |
| F | 9 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

