Cefoxitin sodium CAS#: 33564-30-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 118602
Names & Identifiers |
| 英文名 | Cefoxitin sodium |
| 别名 | MK-306;sodium (6r-cis)-3-[(carbamoyloxy)methyl]-7-methoxy-8-oxo-7-(2-thienylacetamido)-5-thia-1-azabicyclo[4.2.0]oct-2-ene-2-carboxylate;cefoxotinsodium;monosodiumcefoxitin;monosodiumsalt,(6r-cis)-ethyl)-7-methoxy-8-oxo-7-((2-thienylacetyl)amino);(6r-cis)-3-[(carbamoyloxy)methyl]-7-methoxy-8-oxo-7-(2-thienylacetamido)-5-thia-1-azabicyclo[4.2.0]oct-2-ene-2-carboxylic acid;FARMOXIN;CENOMYCIN |
| CAS编号 | 33564-30-6 |
| 分子式 | C16H16N3NaO7S2 |
| 分子量 | 449.43 |
| EINECS | 252-641-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | >160°C |
| Boiling Point | 843℃ |
| alpha | 25589nm +210° (c = 1 in methanol) |
| Flash Point | >110°(230°F) |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Soluble in water or methanol |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 36/37/38-42/43 |
| S Phrase | 22-26-36/37-36/37/39 |
| RIDADR | 3077 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | XI0330500 |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29419000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

