cephaeline CAS#: 483-17-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 136982
Names & Identifiers |
| 英文名 | cephaeline |
| 别名 | cephaeline;O-Phosphatidyl-ethanolamine;Cefalin;(-)-Cephaelin;(1R)-1-[[(2S,3R,11bS)-3-Ethyl-1,3,4,6,7,11b-hexahydro-9,10-dimethoxy-2H-benzo[a]quinolizin-2-yl]methyl]-1,2,3,4-tetrahydro-7-methoxy-6-isoquinolinol;7′,10,11-Trimethoxyemetan-6′-ol;Cepheline;Desmethylemetine |
| CAS编号 | 483-17-0 |
| 分子式 | C28H38N2O4 |
| 分子量 | 466.61232 |
| EINECS | 207-591-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 115-1160C |
| alpha | D20 -43.4° (c = 2 in chloroform) |
| Density | 1.21±0.1 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| Storage | -20°C Freezer |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RIDADR | 1544 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

