Chloral hydrate CAS#: 302-17-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 123374
Names & Identifiers |
| 英文名 | Chloral hydrate |
| 别名 | 2,2,2-Trichloro-1,1-ethanediol;2,2,2-TRICHLOROETHANE-1,1-DIOL;2,2,2-TRICHLOROETHANE-1,1-DIOL HYDRATE;TRICHLOROACETALDEHYDE HYDRATE;TRICHLOROACETALDEHYDE MONOHYDRATE;1,1,1-Trichloro-2,2-dihydroxyethane;1,1-Ethanediol, 2,2,2-trichloro-;1,1-Ethanediol,2,2,2-trichloro- |
| CAS编号 | 302-17-0 |
| 分子式 | C2H3Cl3O2 |
| 分子量 | 165.4 |
| EINECS | 206-117-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 57 °C(lit.) |
| Boiling Point | 97 °C |
| Density | 1.43 g/mL at 20 °C |
| Flash Point | 16 °C |
| Storage | 0-6°C |
| pka | 10(at 25℃) |
| PH | 3.5-5.5 (20℃, 10%) |
| Water Solubility | 660 g/100 mL |
| Merck | 13,2080 |
| Stability: | Stable, but may be air or light sensitive. Incompatible with alcohols, cyanides, iodine, strong bases, carbonates. |
| InChIKey | RNFNDJAIBTYOQL-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Chloral hydrate(302-17-0) |
| EPA Substance Registry System | 1,1-Ethanediol, 2,2,2-trichloro-(302-17-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,F,Xn |
| R Phrase | 25-36/38-39/23/24/25-23/24/25-11-36/37/38-36-20/21/22 |
| S Phrase | 26-45-25-23-36/37-16-27 |
| RIDADR | UN 3286 3/PG 2 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | FM8750000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 302-17-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

