Chloramine-T trihydrate CAS#: 7080-50-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 43368
Names & Identifiers |
| 英文名 | Chloramine-T trihydrate |
| 别名 | CHLOROMINE-T SOLUTION;CHLOROAMINUM;CHLORAMINE T SODIUM SALT TRIHYDRATE;CHLORAMINE T TRIHYDRATE;P-TOLUENESULFONCHLORAMIDE SODIUM SALT TRIHYDRATE;SODIUM P-TOLUENESULFONCHLORAMIDE TRIHYDRATE;SODIUM P-TOLUENESULFONCHLORAMID TRIHYDRATE;SODIUM P-TOLUENESULFONCHLOROAMIDE TRIHYDRATE |
| CAS编号 | 7080-50-4 |
| 分子式 | C7H13ClNNaO5S |
| 分子量 | 281.69 |
| EINECS | 204-854-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 167-170 °C(lit.) |
| Flash Point | 92 °C |
| Storage | 0-6°C |
| Solubulity | H2O: passes test |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to off-white |
| PH | 8-10 (50g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | Soluble in water and ethyl alcohol. Insoluble in benzene and ethers. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| Merck | 14,2075 |
| BRN | 3924168 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 22-31-34-42 |
| S Phrase | 22-26-36/37/39-45-7 |
| RIDADR | UN 3263 8/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | XT5616800 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

