Chloranil CAS#: 118-75-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25430
Names & Identifiers |
| 英文名 | Chloranil |
| 别名 | 1,2,4,5-tetrachlorobenzoquinone;1,4-Benzoquinone, 2,3,5,6-tetrachloro-;1,4-benzoquinone,tetrachloro-;2,3,5,6-Tetrachloro-1,4-benzoq;2,3,5,6-tetrachloro-2,5-cyclohexadiene-1,4-dione(chloranil);2,3,5,6-tetrachloro-4-benzoquinone;2,3,5,6-Tetrachlorobenzoquinone;2,3,5,6-tetrachloro-p-benzoquinon |
| CAS编号 | 118-75-2 |
| 分子式 | C6Cl4O2 |
| 分子量 | 245.88 |
| EINECS | 204-274-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 295-296 °C (dec.) |
| Density | 1,97 g/cm3 |
| Flash Point | >100℃ |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 0.25g/l practically insoluble |
| form | Liquid |
| Color | Clear |
| PH | 3.5-4.5 (100g/l, H2O, 20℃)(slurry) |
| Water Solubility | insoluble |
| Merck | 14,2078 |
| BRN | 393006 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | p-Benzoquinone, 2,3,5,6-tetrachloro-(118-75-2) |
| EPA Substance Registry System | 2,5-Cyclohexadiene- 1,4-dione, 2,3,5,6-tetrachloro-(118-75-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,N,Xn |
| R Phrase | 36/38-50/53-20 |
| S Phrase | 37-60-61-22 |
| RIDADR | UN 3077 9/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | DK6825000 |
| F | 8 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29147090 |
| Hazardous Substances Data | 118-75-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

