Chlormadinone acetate CAS#: 302-22-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52581
Names & Identifiers |
| 英文名 | Chlormadinone acetate |
| 别名 | 17-(Acetyloxy)-6-chloropregna-4,6-diene-3,20-dione;17-Acetoxy-6-chloro-6-dehydroprogesterone;17-alpha-Acetoxy-6-chloro-6,7-dehydroprogesterone;17-alpha-acetoxy-6-chloro-6-dehydroprogesterone;17alpha-Acetoxy-6-chloro-6-dehydroprogesterone;17-alpha-acetoxy-6-chloropregna-4,6-diene-3,20-dione;17alpha-Acetoxy-6-chloropregna-4,6-diene-3,20-dione;20-dione,17-(acetoxy)-6-chloro-pregna-6-diene-3 |
| CAS编号 | 302-22-7 |
| 分子式 | C23H29ClO4 |
| 分子量 | 404.93 |
| EINECS | 206-118-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 212°C |
| alpha | D +6° (c = 1 in CHCl3) |
| Storage | -20°C Freezer |
| Merck | 13,2119 |
| NIST Chemistry Reference | Chlormadinone acetate(302-22-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 60-61-40-48 |
| S Phrase | 53-22-36/37/39-45 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | TU3750000 |
| Hazardous Substances Data | 302-22-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

