Chloroacetaldehyde diethyl acetal CAS#: 621-62-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 65273
Names & Identifiers |
| Product Name | Chloroacetaldehyde diethyl acetal |
| Synonyms | CHLOROACETALDEHYDE DIETHYL ACETAL, STAB.;CHLOROAETALDEHYDE DIETHYLACETAL;Ethane, 2-chloro-1,1-diethoxy-;2-chloroacetal;2-Chloro-1,1-diethoxyethane, Chloroacetal;1-Chloro-2,2-diethoxyethane;Chloroethanal diethyl acetal;Chloroacetaldehyde diethyl acetal,99% |
| CAS Registry Number | 621-62-5 |
| Molecular Formula | C6H13ClO2 |
| Molecular Weight | 152.62 |
| EINECS | 210-695-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -45 °C |
| Boiling Point | 157 °C(lit.) |
| Density | 1.018 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | <0.02 atm ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 85 °F |
| Storage | Flammables area |
| Solubulity | 1.8g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| Explosive Limit | 1.40%(V) |
| Water Solubility | 1.8 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 969254 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethane, 2-chloro-1,1-diethoxy-(621-62-5) |
| EPA Substance Registry System | Ethane, 2-chloro-1,1-diethoxy-(621-62-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 10-22-36/37/38 |
| S Phrase | 28A-26-16-36-23-7/9 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 1 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29110000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

