Chlorofluoromethane CAS#: 593-70-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 804098
Names & Identifiers |
| 英文名 | Chlorofluoromethane |
| 别名 | CFC 31;cfc31;CH2ClF;CH2FCl;Chlorfluormethan;chlorofluoro-methan;F31;FC 31 |
| CAS编号 | 593-70-4 |
| 分子式 | CH2ClF |
| 分子量 | 68.48 |
| EINECS | 209-803-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -133°C |
| Boiling Point | -9.1°C |
| Density | 1,271 g/cm3 |
| NIST Chemistry Reference | Methane, chlorofluoro-(593-70-4) |
| EPA Substance Registry System | Methane, chlorofluoro-(593-70-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| S Phrase | 23-38 |
| RIDADR | 3163 |
| Hazard Note | Toxic |
| Storage Class | 2.2 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

