Chromium CAS#: 7440-47-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 136435
Names & Identifiers |
| 英文名 | Chromium |
| 别名 | Chromiumpowder,-48mesh,99.95%(metalsbasis),99.8%;Chromiumpowder,APS<10micron,99.8%(metalsbasis);Chromiumsinglecrystal;(100);nominal8-10mmdiax50mm;Chromiumsinglecrystal,8-10mm(0.3-0.4in)dia,99.996+%(metalsbasis);CHROMERGE;Chromium, crystallites, 2 to 15 mm, 99.996%;CHROMIUM 99.5% LUMP;CHROMIUM 99.999% PIECES |
| CAS编号 | 7440-47-3 |
| 分子式 | Cr |
| 分子量 | 52 |
| EINECS | 231-157-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 4 °C |
| Boiling Point | 82 °C |
| Density | 7.14 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Flash Point | 50 °F |
| Storage | Storage temperature: no restrictions. |
| form | powder |
| Color | Silver-gray |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| Merck | 13,2252 |
| Stability: | Stable. Incompatible with carbonates, strong bases, mineral acids, lithium, sulfur dioxide, strong acids. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Chromium(7440-47-3) |
| EPA Substance Registry System | Chromium(7440-47-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,C,Xn,Xi |
| R Phrase | 11-20/21/22-34-40-23-67-36 |
| S Phrase | 16-26-36/37/39-45-36/37-27 |
| RIDADR | UN 2924 3/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | GB4200000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 4.1 |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 7440-47-3(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

