Chromium oxide CAS#: 1308-38-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 22321
Names & Identifiers |
| Product Name | Chromium oxide |
| Synonyms | Chromium(III)Oxide, Nanopowder<100NM(BET);Chromium(III) oxide nanopowder, <100 nm particle size (TEM), 99% trace metals basis;Chromium(III) oxide powder, >=98%;Chromium(III) oxide powder, 99.9% trace metals basis;Chromium(III) oxide, 99.5% trace metals basis;Chromium(III) oxide, 99% trace metals basis;Chrome oxide powder (Cr2O3);Chromic oxide Chrome green Green cinnabar Anadonis green Chromium(III)oxide |
| CAS Registry Number | 1308-38-9 |
| Molecular Formula | Cr2O3 |
| Molecular Weight | 151.99 |
| EINECS | 215-160-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 2435 °C |
| Boiling Point | 4000 °C |
| Density | 5.21 |
| Refractive Index | 2.551 |
| Flash Point | 3000°C |
| form | powder |
| Color | Pale to dark green |
| Water Solubility | Insoluble |
| Merck | 14,2234 |
| Stability: | Stable. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Chromium(iii) oxide(1308-38-9) |
| EPA Substance Registry System | Chromium oxide (Cr2O3)(1308-38-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | – |
| RTECS | GB6475000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 28199090 |
| Hazardous Substances Data | 1308-38-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

