Cimetidine CAS#: 51481-61-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 136757
Names & Identifiers |
| 英文名 | Cimetidine |
| 别名 | TAGAMET;SKF-92334;N-CYANO-N’-METHYL-N”-[[2-[(5-METHYL-1H-IMIDAZOL-4-YL)METHYL]THIO]ETHYL]GUANIDINE;Acibilin;Acinil;Cimal;Cimetag;Cimetum |
| CAS编号 | 51481-61-9 |
| 分子式 | C10H16N6S |
| 分子量 | 252.34 |
| EINECS | 257-232-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 139-144°C |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | 0.5 g/100 mL at 20 ºC |
| Merck | 14,2279 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Cimetidine(51481-61-9) |
| EPA Substance Registry System | Guanidine, N-cyano-N'-methyl-N''-[ 2-[[(5-methyl-1H-imidazol- 4-yl)methyl]thio]ethyl]-(51481-61-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xn |
| R Phrase | 60-42/43-36/37/38-20/22 |
| S Phrase | 53-26-36/37/39-45-36-22 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | MF0035500 |
| Hazardous Substances Data | 51481-61-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

