Cinmethylin CAS#: 87818-31-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1223152
Names & Identifiers |
| 英文名 | Cinmethylin |
| 别名 | 1-Methyl-4-(1-methylethyl)-2-((2-methylphenyl)methoxy)-7-oxabicyclo[2.2.1]heptane;CINMETHYLIN;(+-)-exo-1-methyl-4-(1-methylethyl)-2-((2-methylphenyl)methoxy)-7-oxabicyclo;(2.2.1)heptane;1-methyl-4-(1-methylethyl)-2-[(2-methylphenyl)methoxy]-exo-(±)-7-Oxabicyclo[2.2.1]heptane;7-oxabicyclo(2.2.1)heptane,1-methyl-4-(1-methylethyl)-2-((2-methylphenyl)metho;exo-(±)-1-methyl-4-(1-methyl ethyl)-2-((2-methyl phenyl)methoxy)-7-oxabicyclo(2,2,1)heptane;Cinmethylin mixture of isomers PESTANAL |
| CAS编号 | 87818-31-3 |
| 分子式 | C18H26O2 |
| 分子量 | 274.4 |
| EINECS | 402-410-9 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 25°C |
| Boiling Point | 313°C |
| Density | d20 1015 kg/m3 |
| Refractive Index | 1.4800 (estimate) |
| Flash Point | 147 °C |
| Storage | 0-6°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 7-Oxabicyclo[2.2. 1]heptane, 1-methyl-4-(1-methylethyl)- 2-[(2-methylphenyl)methoxy]-, (1R,2S,4S)-rel-(87818-31-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 20-51/53 |
| S Phrase | 23-61-22 |
| RIDADR | UN3082 9/PG 3 |
| RTECS | RN8762000 |
| Toxicity | LD50 orally in rats: 4.5 g/kg; LD50 dermally in rabbits: >2 g/kg (Lee) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

