CIS-3-OCTEN-1-OL CAS#: 20125-84-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 73938
Names & Identifiers |
| 英文名 | CIS-3-OCTEN-1-OL |
| 别名 | CIS-3-OCTEN-1-OL;FEMA 3467;(3Z)-3-Octen-1-ol;(z)-3-octen-1-o;(Z)-3-octen-1-ol;(Z)-oct-3-en-1-ol;CIS-3-OCTEN-1-OL 95+%;3-Octen-1-ol, (3Z)- |
| CAS编号 | 20125-84-2 |
| 分子式 | C8H16O |
| 分子量 | 128.21 |
| EINECS | 243-533-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 73 °C0.5 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.849 g/mL at 25 °C(lit.) |
| FEMA | 3467 | CIS-3-OCTEN-1-OL |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 190 °F |
| Storage | 2-8°C |
| BRN | 1720075 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

