Citral CAS#: 5392-40-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74682
Names & Identifiers |
| 英文名 | Citral |
| 别名 | 2,6-Octadienal, 3,7-dimethyl-;2,6-Octadienal,3,7-dimethyl-;3,7-Dimethyl-1,2,6-octadienal;3,7-Dimethyll-2,6-octadienal;3,7-dimethyl-octa-2,6-dienal;6-Octadienal,3,7-dimethyl-2;cis,trans-Citral;cis-Citral |
| CAS编号 | 5392-40-5 |
| 分子式 | C10H16O |
| 分子量 | 152.23 |
| EINECS | 226-394-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <-10°C |
| Boiling Point | 229 °C(lit.) |
| Density | 0.888 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 5 (vs air) |
| vapor pressure | 0.2 mm Hg ( 200 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2303 | CITRAL |
| Flash Point | 215 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 0.42g/l |
| form | Liquid |
| Color | Colorless to light yellow |
| Explosive Limit | 4.3-9.9%(V) |
| Water Solubility | PRACTICALLY INSOLUBLE |
| Merck | 14,2322 |
| BRN | 1721871 |
| Stability: | Stable. but readily isomerizes. Incompatible with alkalies, strong oxidizing agents, strong acids. Combustible. Air and light sensitive. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Citral(5392-40-5) |
| EPA Substance Registry System | 2,6-Octadienal, 3,7-dimethyl-(5392-40-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 38-43 |
| S Phrase | 24/25-37 |
| RIDADR | 1760 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | RG5075000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 5392-40-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

