Citric acid monohydrate CAS#: 5949-29-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 136769
Names & Identifiers |
| 英文名 | Citric acid monohydrate |
| Synonyms | 1,2,3-Propanetricarboxylic acid, 2-hydroxy-, monohydrate;1,2,3-Propanetricarboxylicacid,2-hydroxy-,monohydrate;2,3-propanetricarboxylicacid,2-hydroxy-monohydrate;citric;Citric acid hydrate;Citricacidhydrate;Citronensαure-hydrat;CitronensαureMonohydrat |
| CAS Registry Number | 5949-29-1 |
| Molecular Formula | C6H10O8 |
| Molecular Weight | 210.14 |
| EINECS | 200-662-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -94 °C(lit.) |
| Boiling Point | 56 °C760 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.791 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 2 (vs air) |
| vapor pressure | 184 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 1 °F |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: soluble54% (w/w) at 10°C (Citric acid in water) |
| form | Solid |
| Color | White |
| PH | 1.85 (50g/l, H2O, 25℃) |
| Water Solubility | 1630 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,2326 |
| Stability: | Stable. Incompatible with oxidizing agents, bases, reducing agents, nitrates. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Citric acid monohydrate(5949-29-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xi |
| R Phrase | 11-36-66-67-41-36/37/38-37/38 |
| S Phrase | 9-16-26-37/39-36/37/39-36 |
| RIDADR | UN 1090 3/PG 2 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | AL3150000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29181400 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

