Clofibrate CAS#: 637-07-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 137342
Names & Identifiers |
| 英文名 | Clofibrate |
| 别名 | 2-(p-chlorophenoxy)-2-methyl-propionicaciethylester;2-(p-Chlorophenoxy)isobutyric acid ethyl ester;Acetic acid, (p-chlorophenoxy)dimethyl-, ethyl ester;alpha-(p-Chlorophenoxy)isobutyric acid, ethyl ester;alpha-(p-chlorophenoxy)isobutyricacid,ethylester;alpha-(p-chlorophenoxy)-isobutyricaciethylester;alpha-p-Chlorophenoxyisobutyryl ethyl ester;alpha-p-chlorophenoxyisobutyrylethylester |
| CAS编号 | 637-07-0 |
| 分子式 | C12H15ClO3 |
| 分子量 | 242.7 |
| EINECS | 211-277-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 154 °C |
| Density | 1.14 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 113 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | Soluble to 100 mM in DMSO. |
| form | liquid |
| Color | clear, Colorless |
| Merck | 14,2377 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Clofibrate(637-07-0) |
| EPA Substance Registry System | Propanoic acid, 2-(4-chlorophenoxy)-2-methyl-, ethyl ester(637-07-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 22-37/38-41-51/53-40 |
| S Phrase | 26-36/37/39-61-45-36/37 |
| RIDADR | UN 3082 9/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | UE9480000 |
| Storage Class | 9 |
| Hazardous Substances Data | 637-07-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

