Clopyralid CAS#: 1702-17-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 4782
Names & Identifiers |
| 英文名 | Clopyralid |
| 别名 | 3,6-dichloro-2-pyridinecarboxylicaci;3,6-dichloro-picolinicaci;acide3,6-dcp;acide3,6-dichloropicolinique;acidedichloro-3,6picolinique(french);benzalox;campaign;cirtoxin |
| CAS编号 | 1702-17-6 |
| 分子式 | C6H3Cl2NO2 |
| 分子量 | 192 |
| EINECS | 216-935-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 151-152°C |
| Boiling Point | 0°C |
| Flash Point | 0°C |
| Storage | 0-6°C |
| Water Solubility | 1.0 g/L |
| Merck | 14,2400 |
| BRN | 473755 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 2-Pyridinecarboxylic acid, 3,6-dichloro-(1702-17-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi;N,Xi,N,X |
| R Phrase | 41-51/53 |
| S Phrase | 26-30-61-39 |
| RIDADR | UN 3077 |
| RTECS | TJ7550700 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 1702-17-6(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

