CORTISONE CAS#: 53-06-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52981
Names & Identifiers |
| 英文名 | CORTISONE |
| 别名 | 17,21-Dihydroxy-4-pregnene-3,11,20-trione;17,21-Dihydroxypregn-4-ene-3,11,20-trione;20-trione,17,21-dihydroxy-pregn-4-ene-11;Adrenalex;Adreson;Andreson;Corlin;Cortadren |
| CAS编号 | 53-06-5 |
| 分子式 | C21H28O5 |
| 分子量 | 360.44 |
| EINECS | 200-162-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 223-228 °C (dec.)(lit.) |
| alpha | D25 +209° (c = 1.2 in 95% alcohol); 25546 +269° (c = 0.125 in benzene); 25546 +248° (c = 0.1 to 0.2 in alcohol) |
| Density | 1.28±0.1 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| Refractive Index | 210 ° (C=1, EtOH) |
| Flash Point | 9℃ |
| Storage | -20°C Freezer |
| Merck | 2539 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,T,Xn |
| R Phrase | 11-23/24/25-39/23/24/25-63 |
| S Phrase | 22-24/25-45-36/37-16-7 |
| RIDADR | UN1230 – class 3 – PG 2 – Methanol, solution |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | GM9020000 |
| F | 18 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

