CORYNANTHINE CAS#: 483-10-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 51147
Names & Identifiers |
| 英文名 | CORYNANTHINE |
| 别名 | CORYNANTHINE DIHYDRATE;corynanthine free base;methyl (16beta,17alpha)-17-hydroxyyohimban-16-carboxylate;CORYNANTHINE HCL(RG);Corynanthin;Coynanthine;Nsc407306;Rauhimbin |
| CAS编号 | 483-10-3 |
| 分子式 | C21H26N2O3 |
| 分子量 | 354.44 |
| EINECS | 207-590-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 225-230°C |
| alpha | D19 -85° (c = 0.5 in pyridine) |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 25 |
| S Phrase | 1-20-45 |
| RIDADR | 1544 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

