Crotonaldehyde CAS#: 123-73-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25513
Names & Identifiers |
| 英文名 | Crotonaldehyde |
| 别名 | Crotonaldehyde, predominantly trans;CROTONALDEHYDE, 90%, PREDOMINANTLY TRANS;CROTONALDEHYDE STABILIZED;CROTONALDEHYDE, 98%, PREDOMINANTLY TRANS;CROTONALDEHYDE, 99+%, PREDOMINANTLY TRANS;CrotonaldehydreForSynthesis;Crotonaldehyde, 99+%;trans-crotonaldehyde,(E)-2-butenal |
| CAS编号 | 123-73-9 |
| 分子式 | C4H6O |
| 分子量 | 70.09 |
| EINECS | 204-647-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −76 °C(lit.) |
| Boiling Point | 104 °C(lit.) |
| Density | 0.853 g/mL at 20 °C(lit.) |
| vapor Density | 2.41 (vs air) |
| vapor pressure | 32 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 48 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | water: soluble425.4g/L at 20°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear |
| Explosive Limit | 19.5% |
| Water Solubility | 150 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,2596 |
| BRN | 906731 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Crotonaldehyde(123-73-9) |
| EPA Substance Registry System | 2-Butenal, (2E)-(123-73-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,T+,N |
| R Phrase | 11-24/25-26-37/38-41-48/22-50-68-R68-R50-R48/22-R41-R37/38-R26-R24/25-R11 |
| S Phrase | 26-28-36/37/39-45-61-28A-S61-S45-S36/37/39-S28A-S26-16 |
| RIDADR | UN 1143 6.1/PG 1 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | GP9625000 |
| F | 9-13-23 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | I |
| Hazardous Substances Data | 123-73-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

