Cupferron CAS#: 135-20-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 65380
Names & Identifiers |
| 英文名 | Cupferron |
| 别名 | Cupferron, 97+%;CUPFERRON,REAGENT,ACS;Ammonium N-nitroso-N-phenylhydroxylamine;CUPEFERRON;Cupferron, 97% min;N-(Ammonium oxy)-N-nitrosophenylamine;N-Ammonium oxy-N-nitrosoaniline;N-Ammonium oxy-N-nitrosobenzenamine |
| CAS编号 | 135-20-6 |
| 分子式 | C6H9N3O2 |
| 分子量 | 155.15 |
| EINECS | 205-183-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 150-155 °C (dec.)(lit.) |
| Storage | 2-8°C |
| form | Powder |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 18.5 ºC |
| Merck | 14,2622 |
| Stability: | Stable, but may be moisture sensitive. Incompatible with strong oxidizing agents, strong bases, strong acids. |
| InChIKey | GDEBSAWXIHEMNF-UHFFFAOYSA-O |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Cupferron(135-20-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 25-36/37/38-40-45-43-23/24/25 |
| S Phrase | 26-36/37-45-53 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | NC4725000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 135-20-6(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

