Cyanamide CAS#: 420-04-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62293
Names & Identifiers |
| 英文名 | Cyanamide |
| 别名 | H2NCN;hydrogencyanamid;N-Cyanoamine;tsaks;USAF ek-1995;usafek-1995;CARBODIIMIDE;CYANAMIDE F1000 |
| CAS编号 | 420-04-2 |
| 分子式 | CH2N2 |
| 分子量 | 42.04 |
| EINECS | 206-992-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 45-46 °C(lit.) |
| Boiling Point | 83 °C0.5 mm Hg(lit.) |
| Density | 1,282 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.405 |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | ethanol: soluble10%, clear to hazy, Colorless to faintly yellow |
| pka | 1.1(at 29℃) |
| Water Solubility | 775 g/L |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,2684 |
| BRN | 1732569 |
| Stability: | Unstable – heat sensitive. Incompatible with strong oxidizing agents, strong reducing agents, bases, acids, iron and its salts, steel, brass, lead, moisture. Reacts with acids to produce very toxic gas. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Cyanamide(420-04-2) |
| EPA Substance Registry System | Cyanamide(420-04-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 21-25-36/38-43 |
| S Phrase | 3-22-36/37-45-26 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | GS5950000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 420-04-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

