Cyclobutanone CAS#: 1191-95-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 118257
Names & Identifiers |
| 英文名 | Cyclobutanone |
| 别名 | CBON;CYCLOBUTANONE;Cyclobutanone, 98+%;Cyclobutanone 98%;Cyclobutanone, 98%, stab. with ca 0.01% BHT;OS-7558Cyclobutanone;Cyclobutanone, Stab. With ca 0.01% Bht;cyclobutanone(SALTDATA: FREE) |
| CAS编号 | 1191-95-3 |
| 分子式 | C4H6O |
| 分子量 | 70.09 |
| EINECS | 214-745-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -50.9 °C |
| Boiling Point | 99 °C(lit.) |
| Density | 0.938 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 50 °F |
| Storage | 0-6°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| Water Solubility | INSOLUBLE |
| BRN | 1560289 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Cyclobutanone(1191-95-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,F+ |
| R Phrase | 10-11 |
| S Phrase | 23-24/25-9-33-29-16-7/9 |
| RIDADR | UN 1224 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29142900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

