CYCLOHEXANO-15-CROWN-5 CAS#: 17454-48-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 71691
Names & Identifiers |
| 英文名 | CYCLOHEXANO-15-CROWN-5 |
| 别名 | CYCLOHEXANO-15-CROWN-5;TETRADECAHYDROBENZO[1,4,7,10,13]PENTAOXACYCLOPENTADECIN;tetradecahydro-1,4,7,10,13-benzopentaoxacyclopentadecin;Cyclohexano-15-crown-5, mixture of cis and trans, 97%;2,3-cyclohexano-1,4,7,10,13-pentaoxacyclopentadecane;Cyclohexano-15-crown-5, cis + trans, 97%;CYCLOHEXANO-15-CROWN-5, 97%, MIXTURE OF CIS AND TRANS;1,2-[Oxybis(ethyleneoxyethyleneoxy)]cyclohexane |
| CAS编号 | 17454-48-7 |
| 分子式 | C14H26O5 |
| 分子量 | 274.35 |
| EINECS | 241-471-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 120-124 °C (0.2 mmHg) |
| Density | 1.12 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.4815-1.4835 |
| Flash Point | >100°C |
| Sensitive | Hygroscopic |
| BRN | 1682984 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

