Cyclohexyl acrylate CAS#: 3066-71-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 326820
Names & Identifiers |
| 英文名 | Cyclohexyl acrylate |
| 别名 | CYCLOHEXYL ACRYLATE;ACRYLIC ACID CYCLOHEXYL ESTER;2-propenoicacid,cyclohexylester;2-Propenoicacidcyclohexylester;sartomersr220;sr220;Cyclohexyl prop-2-enoate;Cyclohexyl acrylate, 98+%, stab. with 100ppm 4-methoxyphenol |
| CAS编号 | 3066-71-5 |
| 分子式 | C9H14O2 |
| 分子量 | 154.21 |
| EINECS | 221-319-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 182-184°C |
| Density | 0,975 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4600 |
| Flash Point | 68°C |
| BRN | 1937528 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 2-Propenoic acid, cyclohexyl ester(3066-71-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,N |
| R Phrase | 37/38-51/53 |
| S Phrase | 26-36/37/39-61-2 |
| RIDADR | 3082 |
| RTECS | AS7350000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

