Cyclopentadecanone CAS#: 502-72-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74728
Names & Identifiers |
| 英文名 | Cyclopentadecanone |
| 别名 | Cyclopentadecanone, 96% 5GR;CYCLOPENTADECANONE;CYCLOPENTADECONE;EXALTONE;Normuscon;NORMUSCONE;OXOCYCLOPENTADECANE;MUSK 15 |
| CAS编号 | 502-72-7 |
| 分子式 | C15H28O |
| 分子量 | 224.38 |
| EINECS | 207-951-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 63-65 °C(lit.) |
| Boiling Point | 120 °C0.3 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.897 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Flash Point | 120°C/0.3mm |
| Storage | Store below +30°C. |
| BRN | 1618444 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Cyclopentadecanone(502-72-7) |
| EPA Substance Registry System | Cyclopentadecanone(502-72-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 22-24/25 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | GY0900000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29142900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

