Cyclopentyl methyl ether CAS#: 5614-37-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 815612
Names & Identifiers |
| 英文名 | Cyclopentyl methyl ether |
| 别名 | Cyclpentyl methyl ether;Cyclopentane,methoxy-;Cyclopentyl methyl ether,99.5%,Extra Dry,stabilized;Cyclopentyl methyl ether, stabilized, 99+%;Cyclopentyl methyl ether, stabilized, AcroSeal, Extra Dry, 99.5%;Cyclopentyl methyl ether, stabilized, extra pure, 99+%;Cyclopentyl Methyl ether, stabilized, extra pure;Cyclopentyl Methyl Ether CPME |
| CAS编号 | 5614-37-9 |
| 分子式 | C6H12O |
| 分子量 | 100.16 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -140°C |
| Boiling Point | 106°C |
| Density | 0.86 |
| Refractive Index | 1.4210 |
| Flash Point | 106°C |
| Storage | Flammables area |
| form | Liquid |
| Color | APHA: ≤10 |
| Water Solubility | Miscible with water, alcohols, ketones and hydrocarbons. |
| EPA Substance Registry System | Cyclopentane, methoxy-(5614-37-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xn |
| R Phrase | 11-22-36/38 |
| S Phrase | 26 |
| RIDADR | UN3271 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

