Cyclopropylamine CAS#: 765-30-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77231
Names & Identifiers |
| 英文名 | Cyclopropylamine |
| 别名 | Cyclopropanamine;CYCLOPROPYLAMINE;AURORA KA-2551;AKOS BBS-00003593;AMINOCYCLOPROPANE;AMINOTRIMETHYLENE;Cyloprolylamine;Cyclopropyl amine(CPA) |
| CAS编号 | 765-30-0 |
| 分子式 | C3H7N |
| 分子量 | 57.09 |
| EINECS | 212-142-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -50 °C |
| Boiling Point | 49-50 °C(lit.) |
| Density | 0.824 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 4.67 psi ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | −14 °F |
| Storage | Flammables area |
| form | Volatile Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| Water Solubility | Miscible with water, ethanol,ether and chloroform. |
| Sensitive | Lachrymatory |
| BRN | 741858 |
| InChIKey | HTJDQJBWANPRPF-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Cyclopropylamine(765-30-0) |
| EPA Substance Registry System | Cyclopropanamine(765-30-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,C,Xi |
| R Phrase | 11-22-34-36/37 |
| S Phrase | 16-26-36/37/39-45-33-7/9 |
| RIDADR | UN 2733 3/PG 2 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | GZ0685500 |
| Hazard Note | Extremely Flammable/Harmful/Corrosive/Lachrymatory |
| TSCA | T |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29213099 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

