D(+)-2-Octanol CAS#: 6169-06-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 51942
Names & Identifiers |
| 英文名 | D(+)-2-Octanol |
| 别名 | D(+)-2-OCTANOL;D-2-OCTANOL;(s)-2-octano;(S)-octan-2-ol;(S)-(+)-2-HYDROXYOCTANE;(S)-2-HYDROXYOCTANE;(S)-(+)-2-OCTANOL;(S)-2-OCTANOL |
| CAS编号 | 6169-06-8 |
| 分子式 | C8H18O |
| 分子量 | 130.23 |
| EINECS | 228-213-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 175 °C(lit.) |
| alpha | 9.5 º (neat) |
| Density | 0.822 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 160 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 1.28g/l |
| Explosive Limit | 0.8%(V) |
| Water Solubility | 1 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,6752 |
| BRN | 1719323 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents |
| InChIKey | SJWFXCIHNDVPSH-QMMMGPOBSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Octanol, (S)-(6169-06-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29051620 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

