D-(-)-3-Acetylthio-2-methylpropionic acid CAS#: 76497-39-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1133783
Names & Identifiers |
| 英文名 | D-(-)-3-Acetylthio-2-methylpropionic acid |
| 别名 | D(-)S-ACETYL-BETA-MERCAPTO ISOBUTYRIC ACID;D-(S)-3-ACETYL-3-MERCAPTO-2-METHYL PROPANOIC ACID;D-(-)-3-ACETYLSULFANYL-2-METHYLPROPIONIC ACID;d-(-)-3-acetylthio-2-methylpropionic acid;(S)-BETA-(ACETYLMERCAPTO)ISOBUTYRIC ACID;(S)-(-)-BETA-ACETYLTHIO-2-METHYLPROPIONIC ACID;(S)-(-)-3-(ACETYLMERCAPTO)ISOBUTYRIC ACID;(S)-(-)-3-ACETYLTHIO-2-METHYLPROPANOIC ACID |
| CAS编号 | 76497-39-7 |
| 分子式 | C6H10O3S |
| 分子量 | 162.21 |
| EINECS | 278-480-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 5 °C |
| Boiling Point | 120-132 °C (1 mmHg) |
| alpha | -46 º (c=1, 96% EtOH) |
| Density | 1.178 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Store at 0-5°C |
| Water Solubility | INSOLUBLE |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,T |
| R Phrase | 34-36-24/25 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| HS Code | 29309070 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

