D-alpha-Tocopheryl acetate CAS#: 58-95-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 57284
Names & Identifiers |
| 英文名 | D-alpha-Tocopheryl acetate |
| 别名 | D-alpha-Tocopheryl acetate,98%;D-alpha-Tocopheryl acetateVitamine E-acetate;(2R)-3,4-Dihydro-2,5,7,8-tetraMethyl-2-[(4R,8R)-4,8,12-triMethyltridecyl]-2H-1-benzopyran-6-ol 6-Acetate;(2R,4’R,8’R)-α-Tocopherol Acetate;(2R,4’R,8’R)-α-Tocopheryl Acetate;(R,R,R)-α-Tocopheryl Acetate;2,5,7,8-TetraMethyl-2-(4,8,12-triMethyltridecyl)- 6-chroManol Acetate;Copherol 12250 |
| CAS编号 | 58-95-7 |
| 分子式 | C31H52O3 |
| 分子量 | 472.74 |
| EINECS | 231-710-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | ~25 °C(lit.) |
| alpha | 3 º (c=2, in ethanol 25 ºC) |
| Boiling Point | 224 °C0.3 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.953 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | oil or semi-solid |
| Color | yellow |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 17 ºC |
| Merck | 9495 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Vitamin e acetate(58-95-7) |
| EPA Substance Registry System | 2H-1-Benzopyran- 6-ol, 3,4-dihydro-2,5,7,8-tetramethyl- 2-[(4R,8R)-4,8,12-trimethyltridecyl]-, acetate, (2R)-(58-95-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | GP8280000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

